V boji o Ostravici padla další žaloba. Petičníci viní majitele a úřady
Markéta Radová: V boji o Ostravici padla další žaloba. Petičníci viní majitele a úřady, MF Dnes, 21. 11. 2013 / idnes.cz 21. 11. 2013Odmítají jen přihlížet, jak pustne bývalá Ostravica-Textilia. Proto autoři petice za její záchranu podali trestní oznámení. Kdyby podle nich vlastník a úřady dodržovali zákony, stav domů by nebyl tak tristní.
Důvody špatného stavu bývalé Ostravice-Textilie teď prověřují i policisté. Na stůl dostali trestní oznámení, jež podali iniciátoři petice za záchranu celku cenných budov, z nichž dvě jsou památkami.
"Podání jsme přijali, shromažďujeme informace nutné k rozhodnutí ve věci," říká ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
Autoři trestního oznámení míní, že v případě Ostravice vlastník - firma Amádeus Real, ale i třeba i útvar hlavního architekta města dost možná porušili památkový zákon. A vlastník se podle nich může dopouštět i trestného činu zneužívání vlastnictví.
Lukáš Černohorský, předseda petičního výboru, který podal trestní oznámení kvůli tristnímu stavu domů, říká: "Dnes hrajeme zřejmě o poslední možnost, jak Ostravici zachránit. Rozhodli jsme se proto napnout všechny síly a využít maxima možností, které jako jako občané máme k dispozici, abychom hrozící osud budov odvrátili."
Majitel tvrdí, že se o budovy stará
Že majitel v případě dvou zpustlých památek zřejmě skutečně porušuje památkový zákon, potvrzuje i šéf ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. Jakou míru odpovědnosti za stav domů vlastník má, to ale nechce komentovat.
Zezula zároveň poukazuje na to, že v přístupu k Ostravici památkáři úzce spolupracují s výkonným orgánem památkové péče, Útvarem hlavního architekta města Ostravy.
Jak ten k věci přistupuje? "Dle informací, které máme k dispozici, činí k ochraně a záchraně zmíněných kulturních památek veškeré možné kroky, které zákon umožňuje," uvádí Michal Zezula.
A zatímco trojice domů, které bývaly skvostem, víc a víc pustne, taky jejich současný vlastník tvrdí, že se o ně stará.
"Provádíme technická opatření samostatně i v souladu s nařízením příslušných orgánů. To se týká především péče o statiku domů," říká mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.
Jak dodává: "Rozsáhlejší úpravy objektů byly součástí plánovaného projektu výstavby obchodního centra, který však loni zmařila radnice, když neplnila závazky plynoucí ze smlouvy se společností Amádeus Real."
S názorem, že by něco mařili, však trvale nesouhlasí zástupci centrálního obvodu města.
Petici podepsalo už zhruba 6 500 lidí
Ti firmu naštvali, když jí odmítli vydat povolení k umístění stavby, neboť žádali doplnit některé informace k projektu a zajímali se i o to, co vlastník udělal pro záchranu budov. Poté, co nedostal povolení, vlastník od investice upustil. Nyní se snaží na Ostravě vymoci za zmařenou investici asi 1,5 miliardy korun, jež mu město odmítá dát a celá pře zřejmě skončí u soudu.
Iniciátoři petice, již podepsalo přes 6 500 lidí, ale poukazují na to, že teď je třeba upřít pozornost k samotné chátrající Ostravici, jejíž devastaci zčásti označují za cílenou.
Přemýšlejí i nad tím, proč se stav Ostravice v poslední době prudce zhoršil, když třeba sousední rovněž prázdné budovy bývalého Hotelu Palace jsou v relativně dobrém stavu. Petičníci chtějí mobilizovat lidi v boji za Ostravici. Mají prý ambici oslovit několik desítek tisíc obyvatel.
zdroj: http://ostrava.idnes.cz/v-boji-o-ostravici-padla-dalsi-zaloba-peticnici-vini-majitele-a-urady-1gu-/ostrava-zpravy.aspx?c=A131121_2002817_ostrava-zpravy_jog
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com
Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy
| Lukáš Jansa – advokát
| Radovan Lipus – režisér
| Jaroslav Němec – výtvarník
| Ilona Rozehnalová – antikvářka
| Martin Strakoš – historik architektury
Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava