Podnikatel Kamil K. demoloval, Karel Gott mu na jeho zámku zpíval
Břetislav Olšer: Podnikatel Kamil K. demoloval, Karel Gott mu na jeho zámku zpíval, olser.cz, 13. 2. 2012 – 9:50Za vším nehledej ženu, ale opavského podnikatele Kamila K. V roce 2000 se stal novým majitelem obchodního domu Ostravica Textilia a v důsledku jím nařízené nepovolené rekonstrukce došlo ke zřícení stropních konstrukcí a části střechy. Byl za to podmíněně odsouzen.
Soudce ostravského soudu též potrestal v lednu 2004 tříletým zákazem působení ve statutárních orgánech společností manželku kontroverzního podnikatele Kamila K. Jitku a dva její kolegy. Podle soudu komplikovali konkurz, který byl na společnost Módního domu Ostravica-Textilia vyhlášen v roce 2001. “Přes opakované výzvy odmítali vydat účetnictví, správce konkurzní podstaty musel sám pátrat po majetku, který zatajili,” říká žaloba. Za porušení povinnosti při řízení konkurzu jim hrozily až tři roky vězení, soudce Igor Krajdl však zvolil mírnější trest. “Dospěl jsem k závěru, že nechtěli úmyslně něco zatajit, ale jednali spíše z neznalosti,” zdůvodnil mírnější trest. A všichni se pro toto rozhodnutí smíchy za břicha popadali. Ještě, že nedostal zálusk na obchodní Dům Bachner v centru Ostravy….
Obchodní dům Ostravica Textilia navrhla berlínská architektka Marie Fromerová. V době svého otevření v roce 1930 byl nejluxusnějším obchodním domem v Ostravě. Téměř před 12 lety, kdy nemovitost vlastnil opavský podnikatel Kamil K., se v něm ale zřítila vinou špatných stavebních úprav tři patra a od té doby jakoby nikdo nevěděl, co s ním.
V té části obchodního domu, která nebyla havárií postižena, byly v roce 2001 provedeny drobné a velmi necitlivé interiérové úpravy a po zkolaudování byla znovu zpřístupněna, aby výnosy z prodeje mohly být využity na opravu budovy. Marnost nad marnost, o dva roky později byl Obchodní dům z ekonomických důvodů opět uzavřen, tentokrát definitivně. A nepomohlo, ani když firma Ostravica Fashion obchodní dům od pana K. odkoupila. Severomoravská stavební společnost, s.r.o. odstraňuje následky havárie a obnovuje zřícené stropní konstrukce.
V roce 2010 se Developerská společnost Amadeus Real zásluhou spolupráce s firmou Ostravica Fashion stává novým vlastníkem obchodního domu. Z korunní střešní římsy odpadává zdivoevlivem zanedbávané údržby, z neznámých příčin zmizela okna. Přestože byl celý blok střežen bezpečnostní agenturou RASO, s.r.o. To už pana K. nezajímá. Sezval na svůj zámek do Štáblovic špičky českého showbyznysu. Proto, aby společně s rodinou a přáteli oslavil 40. narozeniny své manželky Jitky. Zazpívat přijela Lucie Bílá a ve svém nabitém programu si našel čas i Karel Gott. Celodenní oslavu moderoval Leoš Mareš.
„Ženě jsem nechal k narozeninám namalovat portrét celé naší rodiny. Určitě se jí líbil dárek v podobě našich loutek. Překvapením večera byla pro mou ženu její socha z ledu a film o mé manželce. Nejvíce dojatá byla ze zábavně hudebního programu plného nejlepších českých umělců,“ řekl exkluzivně Blesku Kamil K. Utajená oslava na zrekonstruovaném panství vyšla podnikatele na několik milionů korun. „Má žena je s dětmi to nejlepší, co mám. Pochopte, že na ní nemůžu šetřit,“ dodal Kamil K. Ke konci programu vystoupil se svojí show Dan Nekonečný a hostům blížící se konec zábavy oznámil velkolepý ohňostroj, za který by se nemusela stydět ani na Nový rok Praha. Ti, co nechtěli spát, mohli tančit na diskotéce Leoše Mareše. Zázemí oslavy dělalo 10 bodyguardů a 40 lidí, kteří obsluhovali. Přijelo okolo 200 hostů…
A vzpomínáme dál na příběhy ze života proslulého podnikatele; před časem prodal totiž velmi lukrativní místo mezi obchodním domem Breda a Nákladní ulicí nadnárodní developerské společnosti Quinlan Private. Podle předběžných informací by zde mělo vyrůst obchodně-zábavní centrum, přitom dvě podobné investice se rodí v sousedství. Výroba piva pod značkou Zlatovar už v Opavě také v roce 2005 skončila. Od té doby 1,6hektarový areál chátra. “Chtěl jsem tam postavit něco sám, ale nemám na to dostatek prostředků. Proto jsem asi půl roku připravoval prodej a jednal se třemi zájemci,” vysvětlil deníku Kamil K., který ale odmítl upřesnit, za jakou sumu pivovar prodal Lucembursko-irská společnost Quinlain Private. Ta spravuje majetek v hodnotě zhruba deseti miliard eur a v České republice zatím nejvíce podnikala v Praze.
A nikomu nevadilo, že likvidátor proslavených obchodních domů na severní Moravě a ve Slezsku má další soud. Přivedl málem k demolici další obchoďák. Kdysi výstavní, nyní chátrající obchodní dům Breda, budí mezi obyvateli Opavska emoce. Podle HN si Kamil K. během let 1996 až 1999 vzal postupně u České spořitelny Olomouc úvěr převyšující 100 miliónů korun. Zaručil se obchodním domem Breda, známou architektonickou památkou, jejíž cenu odhadl soudní znalec na 210 miliónů. Přestože Kamil K. rozprodal části obchodního domu rodinným příslušníkům bez vědomí České spořitelny, banka své zástavní právo ani sankce (smluvní pokuta činila 100 miliónů) nikdy neuplatnila. Naopak označila pohledávku za nedobytnou. Proč se tak stalo, to spořitelna podle vysvětlovat nehodlala. Odvolává se totiž na bankovní tajemství.
Informace o devastaci opaveského ochoďáku se dostaly i k pravnukovi zakladatele Bredy Norbertu Bredovi do Rakouska, který si nad stavem Bredy posteskl. Obchodní dům byl vybudován pro firmu Breda - Weinstein v letech 1927 - 1928 podle projektu vídeňského architekta Leopolda Bauera. Nárožní pětipatrová budova s dvojpodlažním suterénem má fasádu členěnou svazkovými příporami, probíhající od vykloněného firemního vlysu po lunetovou podstřešní římsu, kde se větví. V lunetách jsou proražena kruhová okna, ostatní okna jsou pravoúhlá.
Kamil K. koupil Bredu v roce 1993. Přišla ho na 45 milionů korun, tedy o 35 milionů méně, než byla původně stanovená cena. Stalo se tak na základě rozhodnutí úředníků, ministerstva průmyslu, které tehdy vedl Vladimír Dlouhý (ODA). Ve stejné době poskytl Kamil K. této straně dvoumilionový sponzorský dar. Případ šetřila policie, soud však nakonec řekl, že se ministerští úředníci neprovinili. V soutěži o získání Bredy s vyvolávací cenou třicet tři miliony původně zvítězila firma Kusam, která nabídla sto milionů. Pak její šéfové uvedli, že peníze nemají. Bredu tak získal za zvýhodněnou cenu Kamil K., který se ve veřejné soutěži umístil za nimi.
Zrekonstruovaná pasáž je nyní roztříštěna do malých částí převážně prázdných. Aso jako architektonickýž skvost Ostravy - kavárna Elektra se změnila v nevkusnou mexickou restauraci. Obrovské prostory prvního podlaží Bredy okupovali vietnamští ochodníci. Prosklená kupole byla zastíněna vyrudlými baldachýny, ze kterých se snáší prach na kdysi impozantní schodiště. Vyšší patra jsou uzavřena. Kam se ztratil někdejší lesk a luxus největšího a nejmodernějšího a dlouho nepřekonaného obchodního centra Opavy? Výsledek podnikání? Na rozloze přibližně 11 000 merů čtverečních jen beznaděj a zmar…
Má pan Kamil K. kvůli Bredě výčitky svědomí? Jasně, že má. Jak sám říká, Breda je přece nejvýznamnější barák v Opavě. O to víc by chtěl, abych to byl j zrovna on, kdo ho dá do pořádku. Podle výpisu z obchodního rejstříku patří firmě Family Business, a. s. Jde prý o rodinný byznys. De iure v ní nefiguruje, de facto ano. Prodá tento dům? Rafinovaně říká, že neříká ano, ani ne a řadí se mezi nejvěhlasnější likvidátory obchodních domů. Nebo snad i knihoven?
Část pracovny exprezidenta Václava Havla přestěhoval na severní Moravu… Pracovní stůl a nízký sekretář se staly v lednu majetkem manželů Jitky a Kamila K. Podnikatel předpokládal, že část Havlovy pracovny bude koncem roku 2004 tvořit část stálé expozice v zámku ve Štáblovicích nedaleko Opavy. Za tímto nápadem stojí hradní architekt Bořek Šípek. Knihovna je údajně velice rozměrná a tak ji po demontáži nemohl Václav Havel umístit ani v pražském bytě ani na chalupě na Hrádečku. Šípkovi, který je autorem vybavení jeho pracovny, proto všechny věci vrátil. A ten si z nich udělal kšeft …
Mezitím opavský podnikatel Kamil K. prohrál další kolo ve sporu o obchodní dům Breda, na který si kromě něj činí nárok správcové konkurzní podstaty dvou firem v likvidaci. Městský soud v Praze zamítl požadavek pana K., aby správce konkurzní podstaty jeho likvidované společnosti Mercator Paladium vyňal obchodní dům Breda z konkurzní podstaty. Breda kvůli sporům skomírá. Dvě třetiny plochy nejsou pronajaté, některá patra jsou zavřená, tvrdí Kamil K. Jeho společnost Zemská správcovská stále vybírá nájmy od obchodníků. Když firma Emos řekla, že peníze raději složí u soudu, Kamil K. ji vystěhoval a zabavil zboží. Případ podle MfD řešila policie.
V módním domě Ostravica-Textilila čtyři roky po havárii, při které se zřítily stropy, vypadá skoro stejně. Je tam stále ještě hromada suti, i když stavební úřad dbá o to, aby budova definitivně nespadla. Dům leží tak dlouho ladem, protože majetek je od roku 2001 zablokován žalobou. Tu podala na správce konkurzní podstaty Ostravice -Textilie společnost Parnas Trading. Předsedou představenstva této firmy je kdo jiný, než opět opavský podnikatel Kamil K…. Jako o červené punčošce…
Inu, když někdo miluje soudy, ale kdo zachrání Obchodní dům Ostravica Textilia…?
zdroj: http://olser.cz/4000/podnikatel-kamil-k-demolovat-karel-gott-mu-na-jeho-zamku-zpival/
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com
Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy
| Lukáš Jansa – advokát
| Radovan Lipus – režisér
| Jaroslav Němec – výtvarník
| Ilona Rozehnalová – antikvářka
| Martin Strakoš – historik architektury
Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava