f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Tiskové zprávy:

TISKOVÁ ZPRÁVA ZE DNE 9. 2. 2012

Oznamujeme, že dne 9. 2. 2012 oficiálně vznikla petiční výzva za zachování tří historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia a které považujeme za nenahraditelné ostravské architektonické památky - ikony. Mluvčí petičního výboru Lukáš Černohorský uvádí, že „petice vznikla nejen na základě dlouhodobě neuspokojivého stavu samotných historických budov, ale i laxního postoje města“.

Celý komplex tří historických budov vlastní od roku 2008 společnost AMÁDEUS REAL, která v témže roce vyhrála tzv. developerskou soutěž vypsanou Statutárním městem Ostrava na vedlejší pozemky na náměstí E. Beneše. Tato společnost během řízení deklarovala zájem budovy zachovat a začlenit do nového komplexu nákupního centra, které hodlá na těchto pozemcích postavit.
 
„Skutečnost je však zcela opačná“, říká k věci Černohorský. Společnost AMÁDEUS REAL nejeví o budovy zájem, za těch několik let od jejich nabytí se budovy staly terčem sabotérů a hrozivě zchátraly. V polovině roku 2011 společnost AMÁDEUS REAL dokonce požádala o zrušení statutu kulturní památky pro jednu z chráněných budov a u druhé požádala o demoliční výměr. To vše za mlčenlivého souhlasu vedení města Ostravy.
 
"Svým vlažným postojem k těmto památkám, které jsou součástí architektonického dědictví Ostravy, je ostravský magistrát dlouhodobě znám. Nechceme, aby se Ostravica připojila k dlouhé řadě případů, kdy město selhalo v péči o památkovou ochranu a ustoupilo divokým developerským zájmům. Příkladů je víc než dost. Jako nejvíce alarmující lze vzpomenout například Jatka", říká další člen petičního výboru Ondřej Polanský s odkazem na chátrající areál někdejších městských jatek, který je také kulturní památkou.
 
Součástí petice je i požadavek na odstoupení města od smlouvy na prodej pozemků náměstí E. Beneše společnosti AMÁDEUS REAL, který proběhl za nestandardních podmínek. Pozemky byly totiž investorovi prodány na splátky, bližší detaily smlouvy však nejsou zatím známy.

Autoři petice zároveň deklarují požadavek, že pokud se nepodaří přesvědčit vlastníka ke spolupráci, má město Ostrava opravit budovy samo a částku pak po vlastníkovi požadovat.
 
Z dlouhodobého hlediska má petice upozornit na celkově velmi špatnou urbanistickou koncepci města. „Ostrava je městem promarněných šancí,“ říká Michal Šíma, další člen petičního výboru. „Necitlivé zásahy, kterými město trpělo dlouhá desetiletí socialismu, po revoluci paradoxně rozbujely naplno," dodává Polanský. Bohužel pro Ostravu jsou tyto zásahy nevratné a trvalé!
 
Od hlavy k patě vás oblékne Módní dům Ostravica. Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě. Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá. Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!
 
Text petice, informace o sběrných místech petičních archů a ostatní sdělení jsou dostupná na www.ostravica-textilia.cz.Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava