f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Reakce na petici a články k tématu:

Historický vývoj MD Ostravica

Stručné shrnutí historický vývoje Modního domu Ostravica (Textilia).

1911 - Postaven Obchodní a nájemní dům Ignace Schmelze  podle návrhu ostravského architekta Felixe Neumanna.

 

1922 - Obchodník Hugo Wechsler zaregistroval do obchodního rejstříku firmu Textilia jako „obchod zbožím textilním, šátky a šály ve velkém i malém“.

 

1928 - 1929 - Na uvolněné parcele po bývalém neorenesančním domě postaven podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové obchodní dům Textilia (art decó, funkcionalismus). Zařadil se mezi největší a nejluxusnější obchodní domy nejen v Ostravě, ale i v celé republice. Jádro tvořil železobetonový skelet vykládaný mramorem a sklem se čtyřmi poschodími, stupňovitým systémem galerií a průběžnou ústřední halou, což vytvářelo pro návštěvníky neopakovatelnou atmosféru.

 

1930 - Obchodní dům dán do užívání.

 

1934 - Obchodní dům vnitřně propojen se sousední a do té doby samostatnou budovou Nájemního a obchodního domu Ignace Schmelze. Tehdy v obchodním domě pracovalo kolem 400 zaměstnanců, z toho v krejčovských dílnách 110 švadlen a krejčích.

 

1939 - Majitel domu emigroval, řízení obchodu se ujala německá správa.

 

1944 - Při bombardování Ostravy téměř polovina budovy zničena a obnovena až po osvobození o rok později.

 

1948 - Obchodní dům znárodněn.

 

1951 - Obchodní dům dostal nový název Ostravica.

 

1956 - Architekt Lubomír Šlapeta navrhl a provedl interiérové zařízení obchodního domu, čímž navázal na ducha meziválečných obchodních interiérů.

 

1961, 1964 - Obchodní dům pořádá módní přehlídky.

 

1967 - Ve spolupráci s městským výborem ČSM v Ostravě a Módní tvorbou obchodní dům pořádá čtyřměsíční kurz pro manekýny.

 

1992 - Obchodní dům v restituci navrácen dědičce Trudy Kordové.

 

1995 - Budova obchodního domu oceněna mezinárodní cenou architektů Grand Prix v Madridu.

 

1996, 1998 - Obchodní dům pořádá módní přehlídky.

 

2000 - Novým majitelem obchodního domu se stal opavský podnikatel Kamil Kolek a v důsledku jím nařízené nepovolené rekonstrukce došlo ke zřícení stropních konstrukcí a části střechy. Obchodní dům byl staticky zajištěn a z bezpečnostních důvodů uzavřen.

 

2001 - V té části obchodního domu, která nebyla havárií postižena, byly provedeny drobné a velmi necitlivé interiérové úpravy a po zkolaudování byla znovu zpřístupněna, aby výnosy z prodeje mohly být využity na opravu budovy.          

 

2003 - Obchodní dům z ekonomických důvodů opět uzavřen, tentokrát definitivně.

 

2005 - Firma Ostravica Fashion obchodní dům odkupuje. Severomoravská stavební společnost, s.r.o. odstraňuje následky havárie a obnovuje zřícené stropní konstrukce.   

 

2010 - Developerská společnost Amadeus Real se díky spolupráci s firmou Ostravica Fashion stává novým vlastníkem obchodního domu. Z korunní střešní římsy odpadává zdivo vlivem zanedbávané údržby, z neznámých příčin zmizela okna.

 

2011 - Firmou VTS Morava, s.r.o. zabedněna zmizelá okna, vybudován provizorní tunel chránící kolemjdoucí před padajícím zdivem, opraven poškozený střešní krov a zajištěn proti zatékání, částečně zazděn jeden z vchodů pro zákazníky. Obchodní dům krátce nabízen k pronájmu. Některé prvky objektu jsou soustavně rozkrádány. Celý blok střežen bezpečnostní agenturou RASO, s.r.o.
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava