f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


V Ostravě sílí boj za záchranu chátrajících budov Ostravice-Textilie

Kateřina Daňková: V Ostravě sílí boj za záchranu chátrajících budov Ostravice-Textilie, 9. ledna  2013 v 08:16, rozhlas.cz

Od nového roku přibývají v Ostravě místa, kde mohou lidé podpořit chátrající Ostravici-Textilii. Bojovníci za záchranu architektonického skvostu po městě postupně rozmisťují nové stánky, kde mohou kolemjdoucí podepsat petici nebo si alespoň přečíst o pohnutém osudu vzácných budov.

Hned na začátku musí organizátoři řešit kuriózní problém. Kdosi jim totiž ze stánku ukradl zbrusu nový ručně malovaný transparent. 

„Tady byl náš transparent, který zmizel. Byl tu jako součást petičního stánku a měl upozornit na petici, která je pod ním umístěná,“ popisuje člen petičního výboru Lukáš Černohorský. Teď už je na místě transparent nový. 

„Budou se po městě různě objevovat, stěžejní pro nás budou zastávky na veřejném prostranství,“ říká Lukáš Černohorský a doufá, že transparenty vydrží déle než jeden den. Kvůli odcizenému nápisu už s kamarády podali trestní oznámení. 

„Klasifikujeme to jako trestný čin krádeže. Součástí toho bude i přestupek proti petičnímu právu.“ 

Od nové petiční akce si pak organizátoři slibují větší osvětu a také další podpisy za záchranu kdysi nejluxusnějšího módního domu v Ostravě. To by si přála i pamětnice paní Božena, která nejraději vzpomíná na tamní kavárničku. 

„Do té kavárny jsme chodili na ananasová kolečka, to byl takový speciální moučníček. Já s tím mám dlouholetou zkušenost a dobrou. To byla ikona Ostravy.“ 

Někdejší ikona ale stále více doplácí na spory magistrátu a developera, který měl na jejím místě postavit nové obchodní centrum. Kvůli obstrukcím centrálního obvodu ale místo toho žádá po městu 1 a půl miliardy za údajně zmařenou investici. 

„My trváme na tom, že jsme postupovali legálně, správně a s nejlepším vědomím a svědomím,“ brání se starosta centrálního obvodu, sociální demokrat Jiří Havlíček. 

Spor tak nejspíš skončí u soudu. A to už možná Ostravici nepomůžou ani vtipná hesla na ukradeném petičním transparentu.

Audio: Stáhnout

S organizátory petice natáčela Kateřina Daňková

zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/v-ostrave-sili-boj-za-zachranu-chatrajicich-budov-ostravicetextilie--1159232Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava