f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostravský obvod nakonec zřejmě umožní výstavbu obchodního centra

ČTK: Ostravský obvod nakonec zřejmě umožní výstavbu obchodního centra, 12. 4. 2012, vz24.cz

Radní centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nakonec zřejmě udělí společnosti Amádeus Real souhlas s umístěním objektu obchodního centra ve středu města. Právě tento chybějící souhlas městského obvodu byl důvodem, proč společnost v březnu odstoupila od kupní smlouvy s městem na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měla stavba stát. Obvodní radní sice na svém dnešním jednání definitivně nerozhodli, ale v pondělí se sejdou znovu a potřebné dokumenty schválí, řekl dnes ČTK starosta Jiří Havlíček (ČSSD).

Kvůli dřívějšímu nesouhlasnému stanovisku obvodu společnost Amádeus Real odstoupila od kupní smlouvy a po městu Ostrava požaduje 54 milionů korun za dosud zaplacenou kupní cenu pozemků, jejíž celková výše byla 83 milionů korun. Developer rovněž avizoval, že bude vymáhat i náhradu vzniklé škody.

Přestože společnost nutný souhlas nakonec zřejmě získá, není jasné, zda přehodnotí své stanovisko a bude v projektu dále pokračovat. Mediální zástupce společnosti Amádeus Real Jan Piskáček dnes ČTK řekl, že společnost se v tuto chvíli nebude k celé záležitosti jakkoliv vyjadřovat.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) už ve středu novinářům řekl, že město vyzvalo obvod, aby své původní stanovisko přehodnotil, protože i v případném soudním sporu s developerem by postoj obvodu mohl sehrát důležitou roli. Pokud totiž obvod vydá kladné rozhodnutí, nebude ze strany města existovat žádná překážka, která by bránila v pokračování celého projektu.

Podle Havlíčka se obvodní radní chtějí sejít na mimořádné schůzi rady ještě v pondělí a to proto, aby mohli připravit rovněž všechny potřebné písemné podklady. Na jednání pak podle Havlíčka revokují původní zamítavé stanovisko.

Původně plánovaná stavba úzce souvisí také s osudem chátrajícího Módního domu Ostravica-Textilia v centru města. Vlastníkem souboru tří domů je právě společnost Amádeus Real, která původně plánovala jejich částečné využití a propojení s novým obchodním centrem, které mělo vzniknout v těsné blízkosti. Nyní však městu nabídla odkup nemovitostí za zhruba 158 milionů korun. Jejich koupi ale město neplánuje.

Právě kvůli chátrajícím historickým stavbám vznikla ve městě petice na jejich záchranu, kterou podepsalo již více než 5600 lidí. Podle organizátorů petice by naopak od smlouvy mělo odstoupit město, protože Amádeus Real dle jejich mínění porušuje zákonnou povinnost vlastníka starat se o kulturní památky. Dva ze tří chátrajících historických objektů jsou památkově chráněné. Zkáza kdysi nejluxusnějšího obchodního domu města začala v roce 2000, kdy se uzavřel poté, co se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy.
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava