f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Amádeus Real už nechce Ostravici. Je to průšvih, nebo příležitost?

Ivana Lesková: Amádeus Real už nechce Ostravici. Je to průšvih, nebo příležitost?, MF Dnes, 30. 3. 2012


OSTRAVA Víc než žalostný. Takový je stav bývalého Módního domu Ostravica-Textilia i přístup vlastníka k chráněné památce.

Firma Amádeus Real slibovala, že někdejší perlu Ostravy opraví. Místo toho ji nechala zchátrat. Jak moc, to ukazuje video na webových stránkách: ostravica-textilia. cz. Ale i to, že budovu museli nyní dělníci obehnat pletivem, začala se totiž rozpadat fasáda.
A zatímco ještě před pár dny firma tajila, jaký osud chystá Ostravici, včera už přiznala, že se jí zbaví. „Po zralé úvaze a analýze stavu nemovitostí se společnost Amádeus Real rozhodla nabídnout ji nejdříve ministerstvu kultury a následně městu Ostrava, jmenovitě obvodu Moravská Ostrava a Přívoz,“ řekl mluvčí firmy Jan Piskáček.

Vlastník památky čeká, že o ni projeví zájem obvod

Pokud nebudou chtít památku stát ani město, prodá ji firma ve veřejné dražbě. „Očekáváme největší aktivitu od městského obvodu,“ dodal Piskáček. Narážel tím na to, že právě postoj radních Moravské Ostravy přiměl firmu, aby zrušila projekt výstavby Obchodního centra Ostravica, jehož součástí se měla stát i chráněná památka.
Radní obvodu firmu naštvali, když jí nedali souhlas se stavbou. Požadovali totiž, aby doplnila některé informace k novému projektu a velmi se zajímali i o to, co firma udělala a udělá pro slibovanou záchranu památky. Jenže firma, která měla stavět na městských pozemcích, raději odstoupila od kupní smlouvy a žádá po městě zpět 54 milionů korun. Navíc hrozí, že bude vymáhat i vysoké odškodné.
Co tedy bude s Ostravicí? Mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková řekla, že až jim firma památku nabídne, rozhodne ministryně. Zájem ale zřejmě nebude.
„Podobné nabídky obvykle odmítá, protože nemá peníze na rozsáhlejší opravy a využití zchátralých budov,“ vysvětlila Ševčíková.
Podle místostarostky Moravské Ostravy Petry Bernfeldové by radní návrh na odkup Ostravice zvážili, pokud by byl za přijatelných podmínek, jenže obvod o tom rozhodnout nemůže, pouze město.
„Zatím nám Ostravici oficiálně nikdo nenabídl. Navíc jsme firmu Amádeus Real vyzvali k jednání, které se uskuteční, až se primátor vrátí z Číny. Do té doby je předčasné cokoli komentovat,“ řekla včera mluvčí města Andrea Vojkovská.

Semerák: Využijme příležitost

Zatímco radní města považují za velký průšvih, že firma odstupuje od kupní smlouvy a město přijde o peníze, radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák v tom naopak vidí příležitost. „Vraťme peníze za pozemky. Dohodněme se, že se nebudeme vzájemně strašit vymáháním penále, opravme Ostravici, vybudujme v ní knihovnu, když jsme se nedočkali Černé kostky, (na to seženeme peníze třeba z norských fondů) a před ní upravme parčík. Za tohle nám jednou poděkují naše děti,“ míní.


Co soudíte o vývoji situace okolo Módního domu Ostravica-Textilia?
Pište na: redova@mfdnes.czPetiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava