f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostravané demonstrovali za Ostravici. Za její stav viní majitele

Ivana Lesková: Ostravané demonstrovali za Ostravici. Za její stav viní majitele, iDnes.cz, 20. března 2012  19:49

Ať padne raději Kajnar než Ostravica. I takto ostrá slova zazněla na ostravském Smetanově náměstí, kde lidé ve středu v podvečer demonstrovali za záchranu komplexu budov bývalého obchodního domu, který je kulturní památkou, ale už 12 let chátrá.


Lidé kritizovali vedení města za to, že dostatečně netlačí na vlastníka domů, firmu Amádeus Real, aby památku opravila.

A speciálně primátora Ostravy Petra Kajnara kritizovali za jeho názor, že město by mělo vycházet vstříc developerům. "Pan primátor jasně řekl už v roce 2009, když radní podepisovali smlouvu na prodej sousedních pozemků firmě Amádeus Real, která nenabídla nejvyšší cenu a požadovala splátkový kalendář, že město musí být vstřícné vůči developerům. Já říkám, že ne. Město musí být vstřícné vůči obyvatelům," prohlásil například historik umění Martin Strakoš, za což si vysloužil potlesk přihlížejících.


Demonstrace se konala zhruba měsíc a půl poté, co skupina obyvatel města spustila petici za zachování komplexu tří historických budov, které tvoří Ostravici-Textilii. "Petice vznikla za pět minut dvanáct. Letošní zima se na odkryté budově projevila katastrofálně. Pokud se rychle nezačne něco dělat, nebudeme mít již brzy co zachraňovat," uvedl mluvčí petičního výboru Lukáš Černohorský.
Slíbená oprava se nekoná

Když se firma Amádeus Real ucházela před třemi lety o městské pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, slíbila, že tam postaví nové obchodní centrum, které propojí s opravenými historickými budovami. Nic z toho se ale dosud nestalo. Historické budovy za poslední dva roky značně zchátraly, zloději vykradli vnitřní prostory i rámy oken, vlastník budov požádal ministerstvo kultury o vyškrtnutí jedné z nich ze seznamu chráněných památek, další měl v plánu zbourat. S tím ale nesouhlasili památkáři.

Radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz chtěli po developerovi, aby jim sdělil, jak chce postupovat při záchraně kulturních památek, a požadovali také doplňující informace k projektu novostavby. Ale protože se jich nedočkali, zamítli jeho žádost o umístění stavby.

Dostali se tak do konfliktu s radními města, kteří je upozornili, že znemožňují developerovi stavět a město tak porušuje uzavřenou smlouvu."Nechceme mít v centru města oplocenou ruinu. Proto jsme nedali zatím souhlas s umístěním stavby, ale byli a stále jsme připraveni k jednání s developerem," tvrdí shodně starosta Moravské Ostravy Jiří Havlíček (ČSSD) i koaliční radní Lukáš Semerák (hnutí Ostravak).

Vlastník by se měl o budovy staratDeveloper ale zareagoval jinak. V minulých dnech poslal magistrátu města dopis s informací, že odstupuje od kupní smlouvy na pozemky."Obával jsem se toho, protože obvod znemožnil developerovi stavět. Teď hrozí, že město bude vracet 54 milionů korun za pozemky a ještě platit ušlý zisk. Ale uděláme vše, abychom situaci zvrátili. Řeší to právníci," komentoval situaci Kajnar.

Demonstranti ale upozornili mimo jiné na to, že povinností vlastníka památkově chráněných budov je starat se o ně. "Hlavním požadavkem petičního výboru je, aby město tlačilo na developera, ať Ostravici-Textilii opraví. Pokud to neučiní, mělo by památky opravit na své náklady a peníze vymáhat pod vlastníkovi," uvedl Lukáš Černohorský.

Zástupce firmy se nedaří sehnat, nezvedá telefon. A s ostravskou inženýrskou organizací, která firmě Amádeus Real zajišťovala služby související s vyřizováním stavebního povolení, už firma ukončila smlouvu s odůvodněním, že ukončila projekt.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/demonstrace-v-ostrave-za-ostravici-du8-/domaci.aspx?c=A120320_192543_ostrava-zpravy_ert
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava