f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostravě hrozí, že bude vracet miliony firmě Amadeus Reál

Ivana Lesková: Ostravě hrozí, že bude vracet miliony firmě Amadeus Reál, MF Dnes, 15. 3. 2012

Firma Amadeus Reál slíbila, že opraví bývalý Módní dům Ostravica-Textilia a spojí ho s novým obchodním centrem. Proto jí město prodalo sousední pozemky. Hotovo ale není nic a firma odstoupila od smlouvy.

Památkáři a patrioti Ostravy, kteří si zoufají nad neutěšeným stavem chráněného komplexu   budov  bývalého   Módního domu Ostravica-Textilia, se změny k lepšímu jen tak nedočkají. Komplex bude zřejmě chátrat dál. Firma Amadeus Reál, která vlastní historické budovy, se je zatím opravovat nechystá. A dokonce už nechce ani stavět nové obchodní centrum na sousedních volných pozemcích na náměstí Dr. E. Beneše, které koupila od města.

„Spojíme historii s budoucností. Vznikne komplex s obchodními prostory, administrativou, službami, kavárnami, restauracemi i *a" nečním sálem. Nahoře budou byty
s výhledem na panorama Ostravy," slibovali zástupci firmy Amadeus Reál před čtyřmi lety.
Jenže zůstalo a zřejmě i zůstane pouze u slibů. Firma chce totiž nyní pozemky určené k zástavbě vrátit městu a žádá zpět svých 54 milionů korun, které už zaplatila.

„Developerská společnost v pondělí písemně odstoupila od kupní smlouvy a smlouvy o předkupním právu z května 2009," sdělil včera primátor Ostravy Petr Kajnar.

Dodal, že město prodalo firmě pozemky asi za 83 milionů korun, z toho firma zatím uhradila 54 milionů. Tuto částku chce nyní zpátky. Vymáhat chce po městě i náhradu škod, jejichž výši ještě nevyčíslila.

Za krach projektu může podle Kajnara současné vedení centrálního městského obvodu. Radní Moravské Ostravy a Přívozu totiž zamítli v lednu žádost firmy o souhlas s umístěním stavby na pozemcích, které mají ve své péči. To potvrdil i mluvčí společnosti Amadeus Reál Jan Pískáček. „Projekt zmařili radní obvodu. Nastolili zásadní překážku bránící realizaci projektu, na kterém byla společnost dohodnutá s městem," řekl pro ČTK.

Starosta obvodu Jiří Havlíček (ČSSD), který je stranickým kolegou primátora, má dovolenou, přesto situaci okomentoval.

„Postup developera mě zaskočil. Písemně jsem totiž vyzval kjed-nání. Chtěli jsme přizvat i město. O neudělení souhlasu jsme na radě hlasovali jednotně. Měli jsme důvod. Požádali jsme o doplnění některých informací k prezentovanému projektu. Firma souhlasila, ale nesplnila. My jsme stále připraveni jednat," vysvětlil Havlíček.

Stejně reagovali i místostarosto-vé Moravské Ostravy Tomáš Kuřec (ČSSD) a Dalibor Mouka (hnutí Ostravák). Shodně uvedli, že chtěli po developerovi vyjádření například k tomu, jak zajistí dostatečné parkování v okolí nového obchodního centra. Zajímali se o zachování zeleně v místě novostavby a použitý stavební materiál. Ale žádali informace i o tom, jak firma dosud bránila a v budoucnu zabrání dalšímu chátrání chráněné památky, aby zajistili, že v centru města nakonec nezůstane oplocená ruina. Lednového jednám radních obvodu se zástupci developera se zúčastnila i pracovnice Národního památkového ústavu v Ostravě Romana Rosová a historik umění Martin Strakoš. Shodli se na tom, že radní obvodu měli na investora naprosto oprávněné požadavky.

„Jednání bylo korektní. Při prezentaci projektu kladli radní developerovi otázky, na které by měl požadovat odpovědi od jakékoli firmy každý svědomitý zastupitel, který má ve správě nějaké území,"
míní Martin Strakoš.

„Za památkáře podporuji aktivity obvodu. Ostravica v posledních letech velmi zchátrala. Developer navíc usiluje o vyškrtnutí budovy se dvěma popisnými čísly ze seznamu památek a rohový dům chce po demolici nahradit jednolitou kostkou. Při prezentaci projektu jsem svůj názor řekla. Jsme proti demolici," líčí Romana Rosová.

Dodala ale, že i když firma Amadeus Reál odstoupí od smlouvy s městem a nebude stavět nový obchod, povinnost starat se o památkově chráněný komplex budov bývalé Ostravice jí zůstane. „My jako odborná organizace však můžeme jen dohlížet na památky a dávat podnět i doporučení k nápravě odboru památkové péče magistrátu, který je součástí útvaru hlavního architekta města. Ten může s vlastníkem zahájit správní řízení."

Podle památkářky Rosové i Martina Strakoše by bylo v zájmu záchrany Ostravice, která byla v minulosti nazývána perlou Ostravy, rozumné, kdyby se radní města spojili s radními obvodu a postupovali vůči developerovi jednotně.

Totéž doporučuje politoložka Jiřina Pavlíková. A přejí si to i radní Moravské Ostravy. „Zdá se mi absurdní, že město je ve spojení s de-veloperem proti obvodu, místo aby společně s námi táhlo zajeden provaz a tlačilo na to, ať developer dodržuje kupní smlouvu," říká radní Lukáš Semerák (hnutí Ostravák). „Osobně jsem žádal primátora, ať svolá k projektu trojstranné jednání, ale ani mi neodpověděl." Podle primátora Kajnara se nyní případem zabývají právníci města. „Udělám vše pro to, abychom odstoupení od smlouvy zpochybnili, " uvedl včera. 


Lukáš Semerák: Nechci získat pozemky, jde mi o Ostravici


OSTRAVA (les) Radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák (hnutí Ostravák) nedávno v MF DNES líčil, jak spolu kvůli firmě Amadeus Reál válčí vedení magistrátu a obvodu. Spor vyvrcholil tím, že firma vrací městu pozemky. „Není to chyba naše, ale města," říká radní.
Neděláte potíže jen proto, že jste se dřív sám ucházel o pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše?
To v žádném případě. Šel jsem tehdy do výběrového řízení s firmou Skanska a nabídli jsme nejvyšší sumu, asi 89 milionů korun. Ale město si vybralo až třetího uchazeče v pořadí, protože už vlastnil přilehlý komplex Ostravice. Dnes se jasně ukazuje, že to byla chyba.
V čem spatřujete tu chybu?

Kdyby město pozemky neprodalo nikomu nebo někomu jinému, mohlo dnes razantněji tlačit na vlastníka Ostravice, aby ji nenechal zchátrat. Místo toho pár měsíců po podpisu smlouvy s firmou uzavřelo dodatek, ze kterého vypadl text o povinnosti počínat si tak, aby nedošlo k poškození nemovitých kulturních památek.
Usiloval byste znovu o pozemky města, kdyby je firma vrátila?
Určitě ne. Dokud budu v komunální politice, o žádné městské pozemky se ucházet nemíním.
Co se bude podle vás dít dál?
 V pondělí svoláme mimořádnou radu obvodu. Budeme chtít, aby město společně s námi vyvinulo tlak na developera. Požádali jsme už magistrát, aby prověřil plnění smlouvy. Podle nás ji firma neplní. Máme-li pravdu, město může žádat pokutu až 20 milionů

Petr Kajnar: Stalo se to, čeho jsem se bál, zkusím to zvrátit

OSTRAVA (les) Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) odmítá nařčení z toho, že se vedení města spojilo s firmou Amadeus Reál proti vedení centrálního obvodu. „To je absurdní a urážlivé," ohrazuje se.
Co říkáte na to, že radní Moravské Ostravy mluví o válce s městem a mají pocit, že jste ochoten jednat spíš s firmou než s nimi?
Žádná válka není. Některá jejich vyjádření situaci hrubě zkreslují. Tvrzení, že město je ve spojení s de-veloperem proti obvodu, jsou nesmyslná a urážlivá. Fakt je ten, že město má s developerem podepsanou smlouvu, která jasně určuje závazky jedné i druhé strany. Vinou obvodu teď developer tvrdí, že město smlouvu neplní. Proto písemně od smlouvy odstoupil.
Podle pana Semeráka ale tu smlouvu neplní spíš firma.
To nevím. Na to máme odborníky. Případ teď řeší právníci města. Pokud firma něco neplní, určitě se do toho opřou. Budeme dělat vše pro to, abychom situaci zvrátili. Radní obvodu postup firmy Amadeus Reál zaskočil. Vás ne? Stalo se bohužel to, čeho jsem se bál. My jsme obvod, upozornili na rizika, která plynqti z toho, že odmítá dát firmě souhlas s umístěním stavby. Upozorni]; jsme, že město a jeho obvody jsou jediný právní subjekt a že musí respektovat smlouvy podepsané městem.
Radní obvodu argumentují tím, že jim jde o záchranu Ostravice.
 le otázka, zda pan Semerák nehájí spíš vlastní zájmy. Záchranu památek totiž může samospráva ovlivnit jen minimálně. Památková péče je úkolem státní správy. Bohužel, lidé to stále směšují.Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava