f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostrava může přijít o desítky milionu

Denisa Telaříková: Ostrava může přijít o desítky milionu, Právo, 15. 3. 2012 Po tenkém ledě se pohybují radní ostravského magistrátu a centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Kvůli tomu, že nedokázali najít společnou řeč, totiž nyní krajské metropoli hrozí, že bude muset soukromé společnosti Amadeus Reál vracet desítky miliónů korun za pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města. Na tomto místě chtěla developerská firma postavit obchodní centrum Ostravica, které by navazovalo proskleným atriem na historické památkové domy bývalého a nyní chátrajícího módního domu Ostravica-Texti-lia. V pondělí však společnost zaslala ostravskému primátorovi

Petru Kajnarovi (ČSSD) dopis, v němž odstupuje od kupní smlouvy. Z krachu projektu viní společnost i magistrát městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

„V rámci připravované výstavby nového obchodního centra Ostravica, které mělo stát na místě bývalého Německého domu v centru Ostravy, došlo z důvodu neuvážených kroků radních Moravské Ostravy a Přívozu ke zmaření tohoto projektu. Rada obvodu totiž 19. ledna nedala souhlas s umístěním této stavby na svých pozemcích. Nám tak vznikla překážka bránící v realizací projektu, na kterém jsme bylí dohodnuti s magistrátem," uvedl mluvčí firmy Amadeus Reál Jan Piskáček. Dodal, že proto společnost odstoupila od uzavřených smluv s městem.,,Naše další kroky budou směřovat zejména k náhradám utrpěných škod," shrnul mluvčí.

Podle ostravského primátora zaplatil Amadeus Reál dosud za pozemky více než 54 miliónů z celkové stanovené částky 83 miliónů korun. „Kromě těchto peněz však chce firma po městu uhradit i vzniklou škodu, což by mohly být další desítky miliónů korun. Centrální obvod totiž firmě zamítl využití pozemků, které má v té oblasti od města svěřeny, pro přeložky sílí. Bez nich nelze objekt postavit, získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Tento obvod je součástí města, které je jediným právním subjektem, a obvody tak musí respektovat už dříve učiněné právní závazky města. Při našich jednáních i dopisem jsme upozornili radní Moravské Ostravy a Přívozu, že by tento problém mohl nastat, avšak nerespektovali to," líčil situaci Kajnar s tím, že nyní všichni městští právníci pracují na rozborech této situace.

„Město se bude snažit výpověď kupní smlouvy společnosti Amadeus Reál zneplatnit a zpochybnit. Musíme dosáhnout toho, aby Ostrava nemusela platit škody, které by město v případě prokázání oprávněné výpovědí muselo firmě hradit."
Centrální obvod chtěl jednat, ale...

„My nejsme proti výstavbě nového obchodního centra, chtěli jsme jen přispět k záchraně bývalého módního domů Ostravi-ca-Textilia, jehož dvě budovy ze tří jsou kulturními památkami, a všechny má ve vlastnictví právě firma Amadeus Reál. Vadí nám, že společnost nezabránila devastaci těchto chráněných objektů, za jejichž záchranu vznikla v Ostravě i petice, kterou dosud podepsalo přes pět tisíc lidí.

Navíc požádala o vyškrtnuti chráněných budov ze seznamu kulturních památek a plánuje jejich demolici. Proto jsme požádali společnost o doplnění informací, na které máme právo, reagoval na obvinění místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka (hnutí Ostravák).
Podle něj obvod po firmě p žadoval, aby prokázala, j ak se ? dobu vlastnictví starala o hisiv.-ricky cenné objekty, jak se budí zacházet se zelení v té lokalit a jak bude u obchodního ceniia zajištěno parkování. „Tyto infor-mace nám však firma nedodala Nejsme si vědomi žádného pochybení. Byli jsme připravení se společností jednat," zdůraznil Mouka.


Město se bude snažit výpověď kupní smlouvy společnosti Amadeus Reál zneplatnit a zpochybnit

Petr Kajnar, primátorPetiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava