f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostrava pochybila při zakázce, možná přijde o miliony

Ostrava pochybila při zakázce, možná přijde o miliony, Aktuálně.cz, 14. 3. 2012

Městu Ostrava hrozí, že bude muset společnosti Amádeus Real vracet desítky milionů korun za pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města.

Společnost, která v místě plánovala výstavbu polyfunkčního objektu navazujícího na historické objekty někdejšího Módního domu Ostravica-Textilia, totiž odstoupila od kupní smlouvy.

Město z krachu celého projektu viní centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který odmítl dát souhlas se stavbou.

Společnost Amádeus Real měla za pozemky zaplatit celkem více než 83 milionů korun, dosud z této sumy splatila okolo 54 milionů korun. Kromě těchto peněz však společnost chce po městu navíc vymáhat i náhradu vzniklé škody, což vyplývá z dopisu o odstoupení od kupní smlouvy.

Primátor: obvod jsme upozorňovali

Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) má městský obvod městem svěřeny pozemky, které měly při výstavbě sloužit k přeložkám sítí, bez nichž nelze objekt postavit a získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

"Městský obvod odejmul souhlas k tomu, že se ty pozemky takto budou moci využívat," uvedl Kajnar. Dodal, že městský obvod je součástí města, které je jediným právním subjektem a obvody tak musí respektovat už dříve učiněné právní závazky města.

"Podle společnosti Amádeus Real k tomu nedošlo. My uděláme právní rozbory a dnes už na tom pracují právníci města," uvedl Kajnar s tím, že město obvod upozorňovalo, že by tento problém mohl nastat.

Ostrava bude chtít nyní výpověď společnosti zpochybnit. "Mohu říct, že budeme jednat tak, abychom zneplatnili odstoupení od smlouvy, protože jenom tak se nám podaří zabránit tomu, aby město nemuselo platit škody, které by firmě Amádeus Real v případě, že by prokázala oprávněnost odstoupení od smlouvy, muselo město platit," řekl Kajnar.

Obvod chybu nevidí

Vedení obvodu svůj postup hájí tím, že chtělo přispět k záchraně Módního domu Ostravica-Textilia, který už roky chátrá a nyní je jeho vlastníkem právě společnost Amádeus Real. Ta vlastní trojici historických objektů, z nichž dva jsou památkově chráněny.

Místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (hnutí Ostravak) řekl, že obvod měl na společnost oprávněné požadavky.

Po společnosti požadoval například průkazné informace o tom, jakým způsobem se po dobu vlastnictví pozemku starala právě o přilehlé historické objekty, tyto informace však podle místostarosty nezískal.

"My pochybení nevidíme a byli jsme připraveni na jednání," uvedl Mouka.



zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/moravskoslezsky/clanek.phtml?id=737159



Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava