f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Soud potvrdil podmínku podnikateli za obecné ohrožení

Aleš Honus: Soud potvrdil podmínku podnikateli za obecné ohrožení, Novinky.cz, 30. dubna 2004, 12:47

Osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 30 měsíců potvrdil v pátek Krajský soud v Ostravě opavskému podnikateli Kamilu Kolkovi kvůli zřícení stropů v ostravském Módním domě Ostravica-Textilia 7. dubna 2000.

Stejný trest pro obecné ohrožení soud v odvolacím řízení potvrdil i Kolkovu podřízenému Vilému Lasákovi, který dohlížel na stavební práce. Vysoké peněžité tresty, které oba odsouzení dostali loni dostali od ostravského okresního soudu, nadřízená instance v pátek zrušila.

Kolek byl potvrzením viny zcela konsternován a verdikt odmítl komentovat. "Nemám rád sociální demokracii a Miloše Zemana. Ale souhlasím s ním v tom, že novináři jsou póvl, hnůj a hovada," řekl po opuštění soudní síně.

Kolkova firma Silesia Holding se stala vlastníkem historické budovy začátkem roku 2000 a ihned začala s rozsáhlou rekonstrukcí. "Stavební úpravy realizovali bez stavebního povolení," potvrdil v odůvodnění rozsudku člen krajského trestního senátu Miroslav Vrbata.

Odmítl obhajobu odsouzených, že budova měla skrytou technickou závadu a stavební povolení by havárii nezabránilo. Pokud by totiž podle odborníků firma provedla řádné statické měření a dodržela technologické postupy, nemusely se tři stropy v horních podlažích domů zřítit.

Nakupující měli štěstí

Ke zřícení tří stropů a části střechy v Módním domě Ostravica-Textilia došlo v době, kdy v dolních patrech byly desítky zákazníků a prodavaček. "Při zásahu do nosné konstrukce se přetížil rohový pilíř a zřítila se část střechy a stropů," tvrdila obžaloba, kterou soud uznal v plném rozsahu.

Souhlasil i s tím, že jen shodou okolností nedošlo ke zřícení budovy do přilehlé ulice a k propadnutí čtvrtého stropu mezi nakupující. Od havárie je módní dům, pocházející z 30. let minulého století, mimo provoz. Nosné zdi byly na náklady města staticky zabezpečeny, horní patra domu jsou dodnes plné zříceného a provlhlého zdiva.

 

zdroj: http://www.novinky.cz/krimi/31006-soud-potvrdil-podminku-podnikateli-za-obecne-ohrozeni.html
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava