f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostravané bojují za záchranu módního domu Ostravica

CTO: Ostravané bojují za záchranu módního domu Ostravica, Česká televize, 10. 2. 2012

Ostrava - Internetem se šíří výzva za záchranu ostravské kulturní památky. Jde o petici, ve které signatáři žádají zachování historických budov známých jako módní dům Ostravica. Jejich vlastník chce jednu z nich zbourat, u další žádá ministerstvo o zrušení památkové ochrany. Celý komplex stojí v centru města a patří k jeho symbolům.

Módní dům Ostravica dnes
Módní dům Ostravica dnes

Tím, čím je pro Pražany obchodní dům Kotva, tím je pro Ostravany módní dům Ostravica Textilia. Teď ale hrozí, že jeho část půjde k zemi, aby uvolnila místo novému nákupnímu centru. „Tyto domy jsou v podstatě cíleně ničeny. Jedná se o velice ceněnou architektonickou památku, která udává i tvář tohoto města,“ nesouhlasí předseda petičního výboru Lukáš Černohorský. Organizátoři petice vyzývají k odpovědnosti město Ostravu, které má dohlížet na dodržování památkové péče.

Módní dům Ostravica kdysi
Módní dům Ostravica kdysi
přehrát video
Reportáž Heleny Dohnalové

Komplex budov je ale viditelně ve špatném stavu. Exteriér je zdevastovaný, části interiéru rozkradené. „Ten stav není natolik špatný, aby nebyla možná záchrana toho objektu,“ tvrdí ale Romana Rosová z Národního památkového ústavu Ostrava. Mezi prvními petici podepsal i ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. „Já si ten obchodní dům pamatuji z dětství, kdy byl živý i s tím nádherným interiérem, který i za dob socialismu připomínal ty prvorepublikové časy a já myslím, že by to byl opravdu velký hřích, velká rána, velká jizva, kdyby tam vyrostla nějaká anonymní krabice,“ řekl. Jen pár desítek metrů od Ostravice je další symbol města - kavárna Elektra. Před lety zdevastovaný interiér snad čeká lepší budoucnost. Mexickou restauraci znovu vystřídá kavárna a s ní se snad vrátí i replika secesního interiéru.
Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava