f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


V Ostravě začala petiční akce za záchranu obchodního domu Módního domu Ostravica-Textilia

V Ostravě začala petiční akce za záchranu obchodního domu Módního domu Ostravica-Textilia, stavbaweb.cz, 10. 2. 2012

V Ostravě začala petiční akce za záchranu obchodního domu Módního domu Ostravica-Textilia

10.2.2012

Ostrava 9. února (ČTK) - V Ostravězačala petiční akce za záchranu známého Módního domu Ostravica-Textilia. Kdysi nejluxusnější obchodní dům, který nyní vlastní společnost Amádeus Real, už roky chátrá. Iniciátoři petice chtějí, aby město firmě nařídilo opravu dvou památkově chráněných budov a prosazovalo zachování třetího nárožního domu ohroženého demolicí.

Foto z 1.9.2007 (zdroj: Módní dům Ostravica-Textilia - Facebook)
Komplex tří budov ve vlastnictví společnost Amádeus Real sousedí s pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, které firma před několika lety od města koupila. Na nich slibuje vybudování

nového polyfunkčního objektu

, který má navazovat právě na starou zástavbu.

"Společnost Amádeus Real porušuje povinnosti vlastníka kulturních památek, o objekty se adekvátně nestará, byť v rámci představení projektu výstavby obchodního centra deklarovala zájem o zhodnocení historického potenciálu místa a využití historických objektů," uvádí se v petici.

S ohledem na fakt, že společnost Amádeus Real podle petičního výboru porušuje svůj původní záměr, mělo by město odstoupit od smlouvy o prodeji pozemků na náměstí. "Považujeme za nevhodné, aby orgány statutárního města Ostravy svým postojem nepřímo přispívaly k narušování historických hodnot budov a umožnily jejich chátrání či dokonce demolici," píše se v petici.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) by si přál, aby historicky cenné budovy zůstaly v původním stavu. "Samozřejmě vždycky musí nastat kompromis mezi požadavky památkářů, kteří ale nefinancují své požadavky, a zájmy soukromého investora, který sleduje své komerční zájmy a nemůže platit obrovské peníze za to, aby zachoval něco, na co mu nikdo nepřispěje," uvedl. Kompromis považuje za lepší řešení, než kdyby budovy zchátraly.

Podle právního zástupce společnosti Amádeus Real Jana Petříka projekt počítá s nahrazením nárožní budovy. Podle několika posudků hrozí, že se zřítí, a to kvůli nelegálním pracím, jež dělal předchozí majitel, a v roce 2000 se kvůli nim v objektu zřítily stropy. "Projekt počítá s citlivou obnovou bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia i obnovou historicky velmi cenného schodiště," uvedl Petřík.

Podle něj iniciátoři petice zneužívají značku bývalého obchodního domu, když tvrdí, že byl tvořen blokem tří budov. Obchodní dům byl podle Petříka zejména v prostřední části bloku a tuto část chce investor zachovat. "Bývalý bankovní dům, tedy objekt směrem ke Smetanovu náměstí, nebyl nikdy součástí obchodního domu Ostravica-Textilia, ačkoli je nyní za jeho část prohlašován," uvedl Petřík.

Se zapojením bývalého bankovního domu do projektu investor nepočítá, a to hlavně kvůli jeho špatnému technickému a statickému stavu. Objekt je památkově chráněný, ale podle Petříka není památková ochrana dostatečně vyřešena. "Rozhodnutí o zařazení mezi památky obsahuje pouze jednu větu zdůvodnění památkové ochrany, které odkazuje jen na prvky na fasádě objektu," uvedl Petřík. Dodal, že společnost nyní jedná s ministerstvem kultury a chce jasnou definici toho, co má být na objektu chráněno. "Investor bude postupovat přesně podle stanoviska ministerstva kultury," doplnil s tím, že společnost vynakládá nemalé prostředky na to, aby objekty nechátraly, zajišťuje jejich opravy i fyzickou ostrahu.


Doplněno Stavbaweb:
Na Stránkách Facebook / Módní dům Ostravica-Textilia naleznete jak historický vývoj MD Ostarvica, tak i veškeré aktuální informace a vizualizace nového záměru majitele.
Oficiální webové stránky projektu

zdroj: http://www.stavbaweb.cz/Z-domova/V-Ostrave-zacala-peticni-akce-za-zachranu-obchodniho-domu-Modniho-domu-Ostravica-Textilia.htmlPetiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava