f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Petici za zachování historické budovy Ostravice podepsalo první den 545 lidí

Petici za zachování historické budovy Ostravice podepsalo první den 545 lidí, regiony24.cz, 10.2.2012 12:59:14

Celkem 545 Ostravanů se podepsalo pod petiční výzvu za zachování architektonické ikony Ostravy známé pod názvem Ostravica-Textilia. Signatáři chtějí peticí odvrátit hrozbu demolice budov.

Petiční výzvu za zachování tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia, spustili organizátoři ve čtvrtek v 17:00 hodin. "Dříve nejluxusnější obchodní dům v Ostravě je dnes opuštěný a chátrá. Nechceme, aby nám jej nakonec zbourali," řekl za petiční výbor Lukáš Černohorský.

Signatáři podle něj požadují, aby město Ostrava přijalo rozhodnutí směřující k zachování kulturních památek, aby nařídilo jejich opravu, případně ji provedlo z vlastních prostředků a vymáhaly je následně po společnosti Amadeus Real. "Tato společnost porušuje povinnosti vlastníka kulturních památek a o objekty se adekvátně nestará. Chceme, aby Statutární město Ostrava prosazovalo zachování domu čp. 284 jako důležité urbanistické a architektonické součásti historického jádra města Ostravy a jako součásti celého bloku budov bývalého obchodního domu Textilia – Ostravica, a z tohoto důvodu aby nesouhlasilo s jeho demolicí," uvedl Černohorský.

"Dané stavby jsou důležité pro architektonický ráz této části historického jádra Ostravy a navzdory svému zchátralému stavu představují důležitou součást historie města, jeho urbanismu a architektury. Amadeus Real hodlá postavit nákupní centrum, které významně naruší architektonický ráz uvedených památek a snaží se zcela evidentně docílit celkové nebo částečné demolice dvou zmíněných budov," dodal.

Budova Textilie je ale podle hlavního architekta města Cyrila Vltavského natolik zdevastovaná, že nejde zachránit. "Zloději rozebrali okna a části konstrukce a dům je v takovém stavu, že ho nepůjde zachránit. V úvahu nepřichází ani replika, protože dům je tolikrát přestavěný, že bychom nevěděli, ze které doby se má postavit. Proto se přikláníme k demolici a postavení nového moderního domu," konstatoval Vltavský.

U sousedního domu, který je památkově chráněný, město chce zachovat fasádu domu, která je typická pro architekturu Ostravy. "Je součástí obrazu města, ale zákon nám neumožňuje chránit jen část domu. Dvorní část je naprosto zničená, prohnala se tam voda, takže všechno je zkroucené," nastínil problémy Vltavský.

Třetí dům z komplexu Ostravice je nyní ve fázi územního řízení. "Toto řízení proběhne do tří měsíců a začne se s přípravou stavebního povolení. Stavební práce zahájí ale pravděpodobně až příští rok, termín dokončení je v roce 2020. Jde o komplikovanou stavbu v centru města, problematické je i řešení majetkových vztahů k mnoha pozemkům a stavbám na tomto území," dodal architekt.
zdroj: http://www.regiony24.cz/11-144684-petici-za-zachovani-historicke-budovy-ostravice-podepsalo-prvni-den-545-lidiPetiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava