f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice papírová petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Ostrava: Památce OD Ostravica hrozí demolice

(iza): Ostrava: Památce OD Ostravica hrozí demolice, prvnizpravy.cz, 17. 1. 2012
Nad bývalým Obchodním domem Ostravica visí hrozba rozsáhlejší demolice, jejíž součástí by měla být i památkově chráněná část.

Informoval o tom Český rozhlas. Současný majitel obchodního domu, firma Amadeus Real, už delší dobu uvažuje o zbourání nárožního domu na ulici Nádražní. K zemi by ale nově mohla jít i vzácná budova bývalé obchodní a průmyslové banky, která je také součástí komplexu. Společnost totiž zaslala na ministerstvo kultury žádost o jejím vyjmutí ze seznamu kulturních památek.  

Zoufalí jsou památkáři i obyčejní Ostravané. Oprava chátrajícího paláce luxusu je pořád v nedohlednu. „Je mi líto, že se neopravují ty staré domy. Jak krásná byla Ostravica – tady byl v prvním poschodí takový perfektní bufetek, s kamarádkami jsme tam poseděly, bylo to fajn,“ vzpomíná paní Jarmila.  

Pokud by ministerstvo kultury rozhodlo ve prospěch současného majitele, část komplexu nejspíš zmizí v nenávratnu.  

„Vnitřní trakt je již bezcenný a zároveň ve velmi špatném stavu. Pokud toto ministerstvo potvrdí, bude tento objekt začleněn do nového objektu OD Ostravica a vhodně napojen na novou část projektu,“ říká Jan Piskáček z firmy Amadeus Real.  

Zelenou by ale definitivně dostala také přestavba nárožního domu, která už nepočítá se zachováním jeho původní podoby. S ničím z toho ovšem nesouhlasí památkáři. „My jsme dali ministerstvu kultury doporučení nezrušit prohlášení za kulturní památku a věřím, že kulturní památka nebude zrušena,“ doufá náměstkyně památkového ústavu Helga Kozelská-Bencúrová.  

Návrh nepodpořil ani hlavní architekt Ostravy Cyril Vltavský. Zároveň ale upozorňuje na riziko nekonečných sporů. „Ty domy chátrají dál, nedá se s nimi pracovat, investor je neumí oživit. Výsledkem je, že ten dům může spadnout,“ dodává Vltavský.  

Jasným důkazem je technický stav někdejší perly Ostravy, který je podle odborníků žalostný.

zdroj: http://www.prvnizpravy.cz/sid=dnui77pgd2llv4ktefv670qt67/zpravy/kultura/ostrava-pamatce-od-ostravica-hrozi-demolice/Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava